Pomáháme Vám vybrat oblíbené turistické cíle pro Vaše výlety:

Naučné stezky:

Velká Kotlina (5,5 km, středně náročná) – zachovalé území ledovcového karu.

Červenohorské sedlo – Šerák (9 km, středně náročná) – nejstarší rezervace na Moravě (1903).

Bílá Opava (10,5 km, středně náročná) – vodopády, kaskády a peřeje, skalní útvarů, smrkový prales.

Hrady, zámky:

Renesanční zámek ve Velkých Losinách byl postaven na místě gotické vodní tvrze. Jsou zde velmi dobře dochované interiéry ze 16. století včetně původních podlah a kožených tapet. Na zámku je také uchovávána sbírka tapiserií. Během čarodějnických procesů zde sídlil inkviziční tribunál.

Zámek v Loučné nad Desnou je jedním z renesančních zámků postavených na žerotínských panstvích. Budova je v současnosti nepřístupná, ale pro veřejnost je otevřen půvabný park, který zámek obklopuje.

Hrad Sovinec, postavený ve 14. století, je dobře zachovaná hradní stavba s mnoha původními prvky, například válcovou obrannou věží nebo renesančně přestavěnými hradními paláci. Velmi krásné místo pro rodinný výlet.

Muzea:

Muzeum Bruntál se nachází se v zámku, který patřil řádu německých rytířů. Samotný zámek je výsledkem stavebního vývoje mnoha staletí, nejzajímavější je renesanční stavební fáze, kdy byly přidány nádvorní arkády. V zámku jsou umístěny expozice týkající se dějin Bruntálska.

Ruční papírna ve Velkých Losinách založená roku 1596, dodnes vyrábí kvalitní ruční papír. Kromě manufaktury je v budově umístěna expozice zabývající se dějinami výroby papíru. Návštěvníci mají možnost prohlédnout si provoz ve dvou prohlídkových okruzích.

Vlastivědné muzeum v Šumperku spravuje šcelkem pět zařízení. Kromě samotného muzea v Šumperku to jsou Muzeum Zábřeh, Lovecko-lesnické muzeum Úsov, Muzeum Mohelnice a Památník Adolfa Kašpara v Lošticích. Všechny expozice se zabývají lokálními dějinami a kulturou.

Zemědělský skanzen Rapotín je soukromé muzeum vznikající na statku U Havlíčků. Budovy statku jsou průběžně rekonstruovány pro uchovávání exponátů (převážně zemědělských strojů), na pozemcích bylo založeno arboretum a zookoutek.

Kosárna Karlovice je umístěna v budově, která byla postavena v 17. století, v období, kdy se v mnoha lokalitách Jeseníků těžila a zpracovávala železná ruda. Dnes je budova ve správě Muzea Bruntál a je zde umístěna expozice venkovského bydlení a lesnictví.

Lázně:

Státní léčebné lázně Karlova Studánka jsou zaměřeny především na léčbu onemocnění dýchacích cest a astmatu. Obec a lázně se nacházejí v oblasti s velmi čistým vzduchem a proslulost získaly již v 18. století, kdy zároveň začal vznikat komplex unikátních dřevěných lázeňských budov. Jádro obce je zahrnuto do vesnické památkové zóny. Ideální místo pro jednodenní výlet z hotelu Neptun.

Lázně ve Velkých Losinách se specializují na léčbu chorob pohybového ústrojí. Pohyb v rozsáhlém parku s unikátními dřevinami je snadný i pro starší osoby nebo pro ty, kdo se hůře pohybují. V lázeňském parku se nachází veřejné koupaliště s termální vodou.

Priessnitzovy léčebné lázně v Jeseníku těží z toho, že se v údolí setkávají vzdušné proudy. Je zde velmi čistý a ionizovaný vzduch. I zde je možno využít lázeňský park k procházkám a napít se z pramenů minerální vody.

Lázně Dolní Lipová získaly velkou proslulost především mezi prvorepublikovými umělci - jejich zakladatel Johann Schrott předepisoval k léčbě značné množství vína. V současné době se zde léčí kožní nemoci a poruchy metabolismu. V obci je malé muzeum výše zmíněného zakladatele.

Jeskyně a krasové útvary:

Jeskyně Na Pomezí, krasové jeskyně s krápníkovou výzdobou mezi obcemi Lipová Lázně a Vápenná.

Jeskyně Na Špičáku, nejstarší písemně doložené jeskyně ve střední Evropě (1430), mezi obcemi Supíkovice a Písečná.

Rozhledny:

Praděd, 1492 m n.m. Vysílač na nejvyšším vrcholu Moravy dosahuje celkové výše 162 m a jeho horní ochoz tak tvoří nejvýše položený bod ČR. Je zde veřejnosti přístupná vyhlídková terasa ve výšce 75 m.

Zlatý Chlum, 845 m n. m., Jeseník. Rozhledna tvoří dominantu jesenických lázní. Je vysoká 26 m a na vrchol vede 145 schodů.

Biskupská kupa, 890 m n.m. Nejstarší rozhledna v Jeseníkách je vysoká 19,3 m a byla postavena roku 1898.

Háj, 631 m n. m., Šumperk. Dřevěná stavba poblíž Šumperka je vysoká 29 m.

Borůvková hora u Javorníku, 898 m n. m. je nejmladší rozhledna v oblasti, byla otevřena roku 2006. Je vysoká 15,4 m.

Další tipy na výlety:

Přečerpávací vodní elektrárna Dlouhé stráně je unikátní technické dílo. Správa elektrárny umožňuje exkurze po předchozí domluvě.

Vřesová studánka je lokalita na turistické stezce mezi Červenohorským sedlem a Keprníkem, kde až do roku 1946 stál kostelík. Ten byl zničen bleskem a nebyl už obnoven, nyní zde u pramene vody stojí pouze kříž. Podle pověstí je tento pramen vody léčivý.

Dřevěný kostel sv. Martina v Žárové nechali roku 1611 vystavět majitelé panství, Žerotínové. Na stavbu kostela bylo použito dřevo z bouraného kostela ve Velkých Losinách.

Dřevěný kostel archanděla Michaela v Maršíkově byl postaven roku 1609 pro potřeby místní evangelické obce. Dodnes se dobře dochovaly původní interiéry. V kostele neprobíhá běžný liturgický provoz, mše se zde slouží pouze dvakrát do roka.

Půjčovna motokár, Jiráskova 1, Bruntál. Třisetmetrová trať s 13 zatáčkami.